MTB Modules chętnie podejmuje działania medialne, w tym te z kategorii CSR. Wystąpiliśmy w czołowych polskich i zagranicznych mediach. Swoją budową wsparliśmy szpitale w walce z koronawirusem. „Business Insider” pisał o innowacyjnej technologii budowy modułowej w MTB Modules. Reprezentujesz media i chcesz się z nami skontaktować? Napisz na press@mtbmodules.com

O naszych domach modułowych pisały największe portale informacyjne w Polsce – TVN24, TVP info i Business Insider. W obliczu niedawnego kryzysu, jakim była globalna pandemia, zareagowaliśmy szybko i zaprojektowaliśmy moduł medyczny. Jesteśmy dumni, że możemy pomagać i wdzięczni, gdy nasze produkty pomagają innym.

Poskładaj dom samodzielnie. I zamieszkaj w ciągu 60 dni

Gdy ceny mieszkań w dużych miastach rosną jak szalone, wiele osób zastanawia się nad budową domu na przedmieściach. Posiadacze działek nie muszą już czekać kilku miesięcy, aby postawić swoje wymarzone miejsce na ziemi. Wszystko dzięki domom modułowym. Branża przeżywa boom.

Jeszcze zanim wybuchła pandemia COVID-19, rynek nieruchomości był rozgrzany. Ani drożejące mieszkania, ani coraz wyższe ceny materiałów budowlanych i robocizny nie zmniejszyły zainteresowania mieszkaniami. Gdy pojawił się COVID-19, zdecydowanie więcej osób skierowało swoją uwagę ku domom poza miastem. Szczęściarzami okazali się ci, którzy mieli grunty. Ceny działek poszybowały i dziś są dobrem naprawdę dla bogatych. O ile jednak ze sfinansowaniem zakupu można sobie poradzić (dzięki tanim kredytom), to są elementy, które spędzają inwestorom sen z powiek. Mowa o biurokracji oraz czasie, którego potrzebujemy na realizację przedsięwzięcia. Kilka lat temu budowa domu trwała nawet dwa lata, dziś wielu deweloperów „zamyka” inwestycje w ciągu 10-11 miesięcy. Nie bierzemy tu oczywiście pod uwagę czasu potrzebnego na formalności. W przypadku budownictwa „indywidualnego” ten element może być szczególnie uciążliwy.

I właśnie dlatego boom przeżywa branża budynków modułowych. Szczególnie, że nie są to już blaszane kontenery kojarzone z obiektami socjalno-biurowymi. Dziś z modułów stawiane są przedszkola, budynki użyteczności publicznej, a nawet hotele. Coraz częściej jednak taki sposób budowy wybierają klienci indywidualni. Zwłaszcza, że rynek pełen jest ofert niewielkich domów o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych, na który nie potrzeba pozwolenia na budowę.

Wśród zalet takich budynków oprócz oszczędności czasu i braku potrzeby uzyskiwania zezwolenia jest bardzo wysoka jakość wykonania. Konkretne elementy powstają w fabryce, gdzie jest kontrolowana temperatura, wilgotność, tak by warunki były jak najbardziej optymalne. W fabryce przygotowywane są nie tylko okna i dach z pokryciem, ale i wszystkie instalacje. Dzięki temu jesteśmy w stanie zamówić budynek przygotowany „pod klucz”, który od razu jest gotowy do zamieszkania. Taki sposób przygotowania skraca czas budowy do minimum. MTB Modules deklaruje, że taki dom będzie gotowy do wprowadzenia w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. Żeby taki dom postawić potrzebna jest tylko płyta fundamentowa. Czas jej przygotowania i schnięcia betonu zajmuje tyle, co produkcja domu modułowego w fabryce.

Podstawą domu modułowego jest samonośny szkielet stalowy. Wypełnienie może być wybrane dowolnie. Najczęściej są to płyty warstwowe, płyty drewnopochodne albo keramzytobeton. Takie ściany są izolowane styropianem lub wełną mineralną. Dzięki temu budynki spełniają standardy budownictwa energooszczędnego. Moduł może tworzyć konstrukcję dla większych budynków: hoteli, biurowców. To jak będzie wyglądała elewacja zależy już od klienta, ale firma ma w swojej ofercie szereg różnych projektów, z których można skorzystać. MTB Modules tworzy aktualnie moduły dla klienta z Dubaju, w którym powstanie hotel z pokojami w standardzie pięciu gwiazdek.

Oczywiście w przypadku domów modułowych cały koszt budowy trzeba ponieść na początku inwestycji, płacimy bowiem za dom od razu, a nie etapami, jak to się dzieje w przypadku domu. Biorąc dodatkowo pod uwagę krótszy czas realizacji inwestycji, to dom modułowy okazuje się tańszą alternatywą wobec budynku stawianego w technologii tradycyjnej. Mało tego – budowa domów modułowych może być realizowana niezależnie od pogody. W przypadku domów stawianych w technologii tradycyjnej musimy z rozpoczęciem prac poczekać na wiosnę. Dodatkowo, oszczędzamy sporo na inspektorze budowlanym, nie musimy pilnować ekipy budowlanej. Nie mniej istotne jest też to, że plac budowy zawsze jest czysty. Wszystkie elementy przygotowywane są w fabryce, a na działce odbywa się jedynie ich łączenie. Polska firma MTB Modules ma w swojej ofercie domki do samodzielnego montażu, którego może dokonać dostawca, ale również sam klient. Według MTB Modules, wystarczą do tego umiejętności manualne i co najmniej 2 osoby do złożenia i postawienia domku. Instrukcja montażu jest bardzo dokładna. Firma dodaje, że instrukcja jest dokładniejsza od instrukcji szwedzkiej sieci z meblami do składania. Każdy element oznaczony jest specjalnym kodem, dzięki któremu bardzo łatwo go zidentyfikować, co pomaga w montażu. Dodatkowo, klient otrzymuje od MTB Modules próbną instrukcję demo. W przypadku najmniejszych domków o powierzchni 35 metrów kwadratowych nie jest potrzebny nawet dźwig. Największy element waży maksymalnie 60 kg. Jeśli klient nie czuje się pewny, by składać taki dom samodzielnie, może skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy. W ciągu 4 tygodni od wprowadzenia na rynek, firma sprzedała już kilkadziesiąt domów.

– Naszą ofertę przygotowujemy dla i pod klienta. Jesteśmy w stanie zaoferować mu cały zakres usług jeśli chodzi o konstrukcje modułowe: od dostarczenia domku, po jego złożenie, aż po wykończenie „pod klucz”. Cieszymy się, że klienci doceniają nasz profesjonalizm i wysoką jakość oferowanych produktów. Nasze projekty są niezwykle zaawansowane i wciąż są przez nas rozwijane oraz ulepszane – przekonuje Bartosz Tracz, prezes MTB Modules sp. z o.o.

Najmniejsze domki cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród klientów indywidualnych. Sieci hotelowe zamawiają je, by tworzyć niezależne pokoje hotelowe na wynajem. Każdy z takich pokoi może być postawiony i przygotowany do użytkowania w ciągu jednego dnia. Najlepsze jest jednak to, że w razie konieczności bardzo szybko można zmienić lokalizację takiego hotelu. W szczycie sezonu może on obsługiwać gości np. nad morzem, a poza sezonem blisko centrów biznesowych.

Wszystko dzięki temu, że transport jest możliwy i niezbyt skomplikowany. Firmy produkcyjne zlokalizowane w Polsce mogą więc dostarczyć moduły w każdy zakątek świata. Aktualnie firma pracuje też nad systemem gotowych instalacji elektrycznych i hydraulicznych „z paczki”, które będzie można samodzielnie rozstawić w domku modułowym. W którą stronę pójdzie branża i gdzie jest granica możliwości? Zobaczymy wkrótce.

*MTB Modules to polska firma założona przez czterech braci z siedzibą w Chojnicach. Firma w ciągu kilku lat rozwinęła się tak, że swoich przedstawicieli ma w 13 krajach na świecie, od Chorwacji po Tajwan. Ogniwem napędowym przedsiębiorstwa są jej właściciele, którzy zajmują najważniejsze stanowiska w firmie. Produkty oferowane przez firmę MTB Modules opierają się na śmiałym i nowoczesnym designie, który odbiega od wielu już istniejących na rynku. Firma pracuje nad kolejnymi projektami, które będą wdrażane zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym.

Podcast Lokalni/Globalni. W domach modułowych chojnickiej firmy mieszkają m.in. odbiorcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Tunezji:

error: Content is protected !!